Haber

6’lı Paket Masasında kim var? Altı Sofra Ne Zaman Kuruldu?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaşmasıyla Millet İttifakı olarak bilinen 6’lı masa araştırılmaya başlandı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamalarının ardından 6’lı masada son durum merak konusu oldu. Özellikle 6’lı masanın başkan adayı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki 6’lı masada kimler var, 6’lı masa ne zaman kuruldu? 6’lı masada hangi partiler var?

Detaylar burada…

Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaştıkça 6’lı masanın üyeleri ve partileri ile ilgili araştırmalar arttı. Son günlerde 6 masalı adaylık görüşmeleri yapıldı.

6 kişilik masa, farklı partilerin ev sahipliğinde belirli aralıklarla toplantılarına devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde aday belirleme toplantıları yapıldı. 6’lı masanın cumhurbaşkanı adayı olarak kimi göstereceği merak konusu oldu.

6’lı Paket Masasında kim var?

6’lı masa ilk olarak 6 farklı siyasi parti arasında kuruldu. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti 6’lı tabloyu oluşturan siyasi partiler. 6’lı masayı oluşturan siyasi partilerin başkanları düzenli toplantılar yaparak gündemdeki konuları görüşüyor. 6’ncı tabloda yer alan siyasi partilerin genel başkanları şöyle:

  • CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

  • İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

  • Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu

  • Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal

  • DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan

  • Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu

6’lı Masa Ne Zaman Kuruldu?

6’lı tablo ilk olarak 12 Şubat 2022’de ortaya çıktı. İlk görüşmenin ardından seçim süreciyle ittifak yaptıkları kamuoyuyla paylaşıldı. Altı Levha, 11’inci toplantısının ardından kendilerini ‘Millet İttifakı’ olarak tanımladı. Altılı masa üyeleri, ‘güçlendirilmiş parlamenter sisteme’ geçiş için ilk kez 28 Şubat 2022’de bir mutabakat zaptı imzaladı.

Hazırladıkları metinde cumhurbaşkanının veto yetkisi kaldırılmış, görev süresi 7 yıl olmuş, seçim barajı %3’e indirilmiş, torba yasa uygulamasına son verilmiş, hazine yardımı en az 1 oy alan partilere verilmişti. Eğitim müfredatına oyların yüzdesi, insan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği dersleri eklendi ve hükümet hakkında gensoru sorusu verme yetkisinin tanınması gibi maddelere yer verildi.

6 Masa Final Toplantısında Neler Oldu?

2 Mart’ta yapılan Altı Masa adaylığı toplantısının ardından YETERLİ Partisi Genel Başkanı Meral Akşener, masadan ayrıldığını açıkladı. Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını onaylamadıklarını belirterek Altı Masa’dan ayrıldı.

habersilifke.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu