Ekonomi

Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Çiftçilere Anız Yakma Uyarısı Yaptı

Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin, çiftçileri anız yangınlarına karşı uyardı.

Göktekin, anız yangınlarının hem toprakta yaşayan mikroorganizmalara hem de diğer canlılara zarar verdiğini, insan sağlığını önemli ölçüde etkileyerek çevre kirliliğine neden olduğunu söyledi.

Çiftçileri “anız yakma, geleceğini ateşe at” davetinde bulunan Göktekin, şunları kaydetti:

“Anız yangınları toprağı bitkisiz bırakacağından, toprak doğrudan yağmur suyuna ve rüzgar erozyonuna duyarlı hale gelir, bu da toprağın erozyonunun artmasına ve çoraklaşmasına neden olur. Ayrıca orman içinde veya yakınında anız yakılması büyük orman yangınları gibi felaketlere neden olur. Kıymetli çiftçilerimiz, Bırakacağımız en büyük miras pürüzsüz ve verimli topraklardır.Geçim kaynağınız olan toprağı anız yakarak yoksullaştırmayalım ve çocuklarımızın geleceğini karartmayalım.Mutlaka bir ihtiyaç olan tarım arazilerimizin verimliliğini sürdürmek. sürdürülebilir bir tarımsal üretim için, kesinlikle anız yakma alışkanlığının terk edilmesine bağlıdır, cezai işlem uygulanacaktır.

Göktekin, hazırladıkları çiftçi mektuplarıyla anız yakmanın insanlara, çevreye ve toprağa verdiği zararı anlattıklarını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu