Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan anlattı: İşte Akkuyu’nun 60 yıllık hikayesi

Twitter hesabından gençlere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Akkuyu Nükleer Santrali’nin nükleer tesis hüviyetine kavuşmasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Erdoğan, 60 yıllık bir hayalin gerçeğe dönüşme öyküsünü anlattı. erdoğan “2010’da imzaladığımız anlaşmayla bu talihsizliği değiştirdik”söz konusu.

erdoğan Türkiye’nin 100 milyon dolar için 60 yıl beklediğine de dikkat çekti.

Erdoğan, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

Sevgili genç kardeşim,

Dün ülkemizin 60 yıllık bir hayalini daha gerçekleştirmenin gururunu yaşadık. Akkuyu Nükleer Santrali’ne nükleer yakıt kazandırdık. Böylece santralimiz nükleer tesis hüviyetini kazanmıştır.

Peki neden 60 yıl? Size bunun hikayesini anlatayım

Türkiye’nin nükleer enerji yolculuğu ilk olarak 1956’da Menderes’in son döneminde başladı.Ancak diğer tüm kalkınma saldırıları gibi bu saldırı da 27 Mayıs darbesiyle başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

100 MİLYON DOLAR NEDENİYLE İPTAL EDİLMİŞTİ

70’lerin sonunda bir Avrupa ülkesiyle nükleer santral kurma projesi maalesef 100 milyon dolar bulunamadığı için başarılı olamadı.

Maalesef merhum Özal’ın samimi çabaları amacına ulaşamadı.

Ülkemiz sadece bunun için zaman kaybetmedi; milyarlarca dolar elektrik faturası ödedi, milyarlar pahasına bir kaynaktan mahrum kaldı.Hepsinden önemlisi, güç kaynağı güvenliği ve bağımsızlığımız açısından değerli bir fırsat boşa gitti.

“MAKUS’UN ŞANSI 2010’DA DEĞİŞTİ”

2010 yılında imzaladığımız anlaşma ile bu talihsizliği değiştirdik.

Engellemelere ve karalama kampanyalarına rağmen gelişmiş ülkelerin yıllardır kullandığı yeşil enerji teknolojisini ülkemize kazandırdık.

Akkuyu NGS tam kapasite ile çalıştığında yılda 35 milyar kilovatsaat elektrik üreterek ülkemizin elektrik tüketiminin yüzde 10’unu karşılayacak ve nükleer enerji alanında nitelikli insan kaynağımızın yetişmesine vesile olacaktır.

“SİZ BİZİM UMUDUMSUNUZ”

Umarım nükleer santralimizin en büyük faydasını görürsünüz.”

Sen bizim gözbebeğimizsin, sen bizim umudumuzsun. Sizi seviyoruz, size güveniyoruz, sizleri aydınlık geleceğimizin mimarları olarak görüyoruz.

Türk Yüzyılını inşa edene kadar sizler için çalışmaya devam edeceğiz.”

cemisgezek-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu