Haber

İzmirli depremzedelerden emsal artış kararına TMMOB’ye tepki

İzmir Depremzedelerle Dayanışma Derneği (İZDEDA) üyeleri, depremin ardından emsal artış getiren yerel yönetimlerin imar planı düzenlemesinin yargıya başvurarak yürütmesini askıya alan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) tepki gösterdi. Bayraklı ilçesinde deprem.

Dernek binası önünde toplanan üyeler adına açıklama yapan İZDEDA Lideri Haydar Özkan, belediyeden alınan emsal artış sayesinde depremde hasar gören evlerin yerine inşaatların faaliyete geçtiğini ancak yürütmeyi durdurma kararı umutlarını söndürdü.

Kiracı olmadıklarını belirten Özkan, “Bugünün şartlarında 110 metrekarelik bir daire 1 milyon 600 bin liraya yapılırken emsaldeki artışla bu değer 600 bin liraya düşüyor. emsal artırımı talep ettik ve belediyemiz olumlu yanıt verdi.Ancak TMMOB’nin itirazı ve süreç yargıya taşındı.’nın devri ile bizim için belirsizlik başladı” dedi.

TMMOB’nin nüfus yoğunluğu olacağını ve şehrin bunu kaldıramayacağını belirten Özkan, “TMMOB’nin 17 katlı binasının yanında benim 7 katlı binam meşgul olsa ne diyeceğimi bilemiyorum.” söz konusu.

“Yüksek kat öldürür.” İfadesinin doğru olmadığını savunan Özkan, şunları söyledi:

“Aynı yılda aynı katta çok bina varken bir kısmının yüksek kattan yıkılması imalat hatası mı? İlime ve fenne göre yapılan binalar hala ayakta. Tezlerine göre; Japonya’da yüksek katlar Amerika’da yüksek katlar her an yıkılmalı çünkü orası da sarsılıyor bölge.Bizim yapacağımız bir nevi kentsel dönüşüm bu hikayede yer almak isteyenler bu hikayede yer almak isteyenler. TMMOB bu fırsatı heba edip halktan ne kadar uzak olduğunu gösterdi.Devam ediyorlar, satış yapıyorlar, milleti oturtmaya başlıyorlar.”

İzmir 5. İdare Mahkemesi, Bayraklı Belediye Meclisi’nde kabul edilen ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin onayladığı imar plan notuna TMMOB’nin yaptığı itirazı, “yasaya aykırı, yoğunluk artışını önleyecek şekilde öngördüğü” iddiasıyla değerlendirdi. kapsamını aşacak ve imar planlarının bütünlüğünü bozacaktır”. Yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu