Haber

“Meksika’nın Hayaletleri”

Peru’nun El Callao limanında 20 milyon değerinde kokain ele geçirildi. Uluslararası haber ajanslarına göre, uyuşturucunun yükleneceği geminin varış noktası olması nedeniyle Türkiye’nin uyuşturucu kaçakçılığındaki rolü yeniden gündeme geldi. Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Komitesi (INCB) 2022 raporu, Türkiye’de uyuşturucu kaçakçılığı ve kullanımındaki artışa ilişkin bilgilere de yer verdi. Birgün yazarı Ayça Söylemez, Türkiye’nin uyuşturucu ticaretinde durak olmasının kokain kullanımındaki artıştan daha önemli olduğuna dikkat çekti. alıyor” diye yazdı. Kolombiya’nın dünyanın bir numaralı kokain/koka yaprağı üreticisi olduğunu belirten Söylemez, kokain ticaretinin “görünmezler/hayaletler” denen Meksikalı kartellerin elinde olduğunu söyledi. Söylemez’in Türkiye’nin kokain trafiğindeki yerini değerlendirdiği “Ghosts of Mexico” başlıklı yazının ilgili bölümü şöyle:

“Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Uyuşturucu Denetim Komitesi (INCB) 2022 raporu, Türkiye’de uyuşturucu kaçakçılığı ve kullanımındaki artışa ilişkin bilgiler içermektedir. Güney Amerika ve Türkiye ortasındaki kokain ticaretini içeren raporda, kokain Avrupa ve Orta Doğu pazarlarına gönderiliyor ancak Türkiye’de bu unsurun kullanımının arttığından da bahsediliyor. Konsey, düşen afyon fiyatlarının ardından Türkiye’deki organize suç örgütlerinin kokain ticaretine yöneldiğini tespit ediyor.

Bağımlılar ve satıcılarla ilgili resmi rakamlar da bu iddiayı doğruluyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bağımlılıkla Çalıştay’da yaptığı açıklamada, genel nüfusa göre uyuşturucu kullanım oranının dünyada yüzde 5,6, Avrupa’da yüzde 29 ve Türkiye’de yüzde 3,1 olduğunu açıkladı.

Tespit edilebilen yüzde 3,1 bile çok yüksek ve bu oran her yıl artıyor.

Bakan Soylu, başka bir programda yaptığı açıklamada, 2017-2018 yıllarında cezaevlerinde uyuşturucu madde kullanıcı ve tacirlerinin işlediği kabahatler nedeniyle bulunan kişi sayısının 36-37 bin olduğunu, şu anda bu sayının 121 bine çıktığını söyledi.

İstanbul’da son üç ayda gerçekleştirilen operasyonlarda sadece uyuşturucu suçlarından 1404 kişinin tutuklandığı da resmi bir bilgi.

Yani hem ticaret hem de bakmakla yükümlü olunanların sayısı artıyor ve Meksika’nın hayaletleri önlem alınmazsa işlerin nasıl bitebileceğinin bir örneği.” (HABER MERKEZİ)

kemalpasa-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu