Teknoloji

Samsung, gelecekteki akıllı telefonlarında Exynos işlemcileri tamamen terk edebilir

Samsung’un akıllı telefon bölümü, şirketin Mobile eXperience (MX) bölümü tarafından yönetilirken, Exynos yonga setleri tamamen farklı bir bölüm olan System LSI tarafından tasarlanmıştır.Şimdi bildirildiğine göre, Samsung’un akıllı telefon bölümü kendi yonga setlerini tasarlamak ve geliştirmek için tamamen yeni bir grup oluşturuyor ve gelecekte Samsung akıllı telefonlar Sistem LSI’sinin Exynos yongalarıtamamen bırakabilir.

The Elec’in yeni bir raporuna göre Samsung MX, akıllı telefon yonga setlerini geliştirmek için yeni bir ekip kurdu. Bildirildiğine göre, yeni grup, akıllı telefon geliştirme grubunun yonga setleri için Sistem LSI’ye güvenmek yerine kendi işlemcilerini tasarlayabilmesi için bir araya getirildi.

Yeni ekip, Samsung Electronics Başkan Yardımcısı Joon Choi’yi kazandı tarafından yönetilecek olan Choi, bu ayın başlarında Samsung MX’de Kıdemli Ürün Ar-Ge Ekibi ve Teknoloji Stratejisi Ekibi Başkanı olarak atandı. Choi, 2016’da Samsung’a katılmadan önce Qualcomm’da çalıştıve çip uzmanı olarak bilinir.

Akıllı telefon bölümünün kendi çip geliştirme ekibini kurmasının nedeni, System LSI tarafından sağlanan çiplerden pek memnun olmaması gibi görünüyor. Görünüşe göre Samsung MX ekibi, Exynos yonga setlerinin son yıllarda sunduğu düşük performanstan memnun değil. En azından kendi ekiplerini kurmalarının nedeni bu. Başka bir haber, System LSI’nin gelecekte sadece otomobiller için Exynos çipleri yapabileceğini iddia ediyor.

Samsung, üst düzey akıllı telefonlarının çoğunu, biri Exynos yonga setine ve obur Qualcomm SoC’ye sahip olmak üzere çoğunlukla iki modelde piyasaya sürüyor. Geçmişte, Qualcomm yonga setlerini kullanan çeşitler, Exynos yongalarına sahip modellere kıyasla daha yumuşak performansa, daha iyi termallere, daha yüksek güç verimliliğine ve daha uzun pil ömrüne sahipti.

Samsung’un telefonlarının Exynos sürümlerini piyasaya sürdüğü ülkelerde yaşayan insanlar, aynı parayı ödemelerine rağmen uzun süredir düşük performanstan şikayet ediyor. Bu nedenlerden dolayı Samsung, dünya çapındaki tüm Galaxy S23 birimlerinde Snapdragon 8 Gen 2 kullanmaya karar verdi.

Ancak Samsung, kendi yonga setlerini geliştirecek uzmanlığa zaten sahip olduğundan, diğer markalardan işlemci satın almak daha pahalıya mal oluyor. Ne yazık ki, System LSI’nin yonga setleri piyasadaki rakipleriyle rekabet edemiyor ve görünüşe göre bu nedenle Samsung’un akıllı telefon işletmesi kendi yonga seti geliştirme grubunu kurmaya karar verdi. Bu ekip tarafından tasarlanan ilk çip, 2025 yılında Galaxy S25 serisinde piyasaya sürülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu