Haber

Sırp lider Dodik: “Hırvatları Bosna-Hersek kurumlarından çekilmeye ikna etmeye çalışıyorum”

Bosna-Hersek’teki iki taraftan biri olan BANJA Sırp Cumhuriyeti (SC) Lideri Milorad Dodik, Hırvatları ülkedeki kurumlardan çekilmeye ikna etmeye çalıştığını söyledi.

Son dönemde ayrılıkçı söylemleriyle dikkat çeken Dodik, Sırp basınına yaptığı açıklamada, SC’nin “anayasaya aykırı bir Bosna-Hersek”te yaşamaya karşı olduğunu belirterek, “Detaylarını anlatmak istemiyorum ama izin verin anlatayım. biraz anlatayım.’Sırplarla aynı zamanda Hırvatları da kurumlardan çekilmeye ikna etmeye çalışıyorum’ dedi.

Dodik, Sırpların Bosna-Hersek’teki kurumlardan çekilme kararından “çok uzakta olmadıkları” yorumunu yaptı. “Mallarımızla oynamayın, tüm adamlarımızı geri çekeriz. SC, parlamentosunda bir buçuk saatlik oturumdan sonra bağımsız bir devlet olabilir. Bizi köşeye sıkıştırmayın.” dedi.

ABD’nin Bosna Hersek’teki sorunların nasıl çözüleceğine karar verme yetkisinin bulunmadığına işaret eden Dodik, Bosna Hersek’i “sömürge devleti” olarak tanımladı ve kendisine karşı bir ayaklanmanın lideri olduğunu iddia etti.

Dodik’in açıklamalarını “tehlikeli” olarak nitelendiren Sosyal Demokrat Parti (SDP) Genel Lideri Nermin Niksiç, telaffuzların Bosna-Hersek kurumlarına açık bir tehdit ve darbe olduğunu vurguladı.

SC Lideri, son dönemde girdiği her faaliyette SC’nin bir “devlet” olduğunu savunurken, “S.C.

Bosna Hersek’te taşınmaz mal sorunu

Bosna-Hersek’teki 1992-1995 savaşını sona erdiren Dayton Barış Antlaşması’na göre taşınmazların taraflara ait olduğunu savunan SC, söz konusu yasa ile taşınmazların idaresinin de kendilerine ait olduğunu iddia ediyor.

Taşınmaz mal konusu Bosna Hersek’teki savaştan bu yana konuşulan bir konu olurken, ülkedeki taşınmazların devletle mi yoksa bunları kullanan kuruluşlarla mı ilgili olduğu tartışılıyor.

Aralık 2022’de SC Ulusal Meclisi’nde (NSRS) oylanan ve anayasaya aykırı olan taşınmaz mal yasasının 28 Şubat’ta yürürlüğe girmesi beklenirken, Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt askıya aldığını açıklamadı. tartışmalı makale.

Bosna-Hersek Anayasa Mahkemesi de 2 Mart’ta SC’de taşınmaz mal edinimiyle ilgili tartışmalı maddeyi kaldırdı.

Daha önce Anayasa Mahkemesi, kamu mallarının yönetim yetkisinin tüzel kişiye, mülkiyet hakkının ise Bosna Hersek devletine ait olduğuna hükmetmişti.

ardanucajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu