Ekonomi

TİM Lideri Gültepe: Yatırımları deprem bölgesine çekmeliyiz

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe, Haber7’ye yaptığı açıklamada depremden etkilenen 11 ilde ekonominin toparlanması için çağrıda bulundu.

“YENİ TEŞVİK MEKANİZMALARI UYGULANMALI”

Depremden etkilenen işletme ve küçük esnafa birçok destek uygulandığını hatırlatan Gültepe, özellikle kredilerin vadesinin uzatılmasının önemli olduğunu belirtti. “Deprem bölgesindeki taleplere göre farklı destekler de verilebilir. Özellikle vergilendirme noktasında ve sektörel bazda ek teşvikler uygulanabilir.”dedi.

Gültepe, depremden etkilenen illerin 6’ncı bölge ilan edildiğinin altını çizdi. “Örneğin deprem bölgesinde faaliyet gösteren tekstil ve hazır giyim firmaları teşvik belgeli yatırım yapmaları halinde vergi ödemezler.” söz konusu. Kredi vade süresi açısından pozitif ayrımcılık yapılmasının yerinde olacağını belirten Gültepe, deprem bölgelerinde finansmana erişimin kolaylaştırılması gerektiğini vurguladı.

Yeni bir yatırım politikasının hayata geçirilmesi gerektiğine işaret eden Gültepe, iş adamlarına davette bulundu. “Yeni bir yatırım politikasıyla iş adamlarının yatırımlarını deprem bölgesine kaydırmasını sağlamak gerekiyor.”söz konusu.

Gültepe, deprem bölgelerinde tersine göçü başlatmak ve istihdam sorununu çözmek için en önemli önceliğin kalıcı konutlaşmanın hızlandırılması olacağını belirtti. “Hükümetimiz kalıcı konutları bir an önce tamamlamaya çalışıyor. Tersine göçün başlayacağına ve bu bölgelerde ekonomik canlanmayı sağlayacağımıza inanıyorum.”dedi.

Gültepe, deprem felaketinin ardından ihracatta yüzde 13 kayıp yaşandığına dikkat çekti. “Bu kaybın 2024’te telafi edileceğini umuyorum.”söz konusu.

KAYNAK: HABER7

haber-yuregir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu