Haber

Toplu taşıma ücretlerinde güncelleme

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Uyum Merkezi, şehir içi toplu taşıma ücret tarifesini oybirliğiyle güncelledi. Ancak 14.05.2023 Genel Seçimi sonrasında akaryakıta yapılan yüzde 97 zam ve artan maliyetler nedeniyle yapılan güncelleme ile tam biniş fiyatı 13 TL oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in talebi üzerine öğrenci yurt ücretine yapılan zam yine sembolik düzeyde tutuldu. Öğrenciler toplu ulaşımdan 5 TL karşılığında yararlanacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Uyum Merkezi (UKOME), toplu taşıma araçlarında uygulanan fiyat tarifesinin güncellenmesi gündemiyle toplandı. Sırf genel seçim sürecinden bu yana akaryakıtta yaşanan yüzde 97’lik artış ve bu artışla birlikte artan maliyetler nedeniyle tarife güncellemesi yapıldı. Oy birliği ile alınan kararla İZTAŞIT, ESHOT, İZDENİZ, İzmir Metro, İzmir Tramvay ve İZBAN’da güncel toplu taşıma fiyat tarifesi güncellendi. İzmirim Kart ile tam biniş ücreti 13 TL, öğretmen ve 60 yaş kartları ile biniş ücreti 11,5 TL, öğrenci kartı ile biniş ücreti 5 TL’dir. Yeni düzenleme ile indirimli biniş kartları; 120 dakika içinde yapılan ilk transferde yüzde 50, ikinci transferde yüzde 75 indirim uygulanacak, üçüncü ve sonraki transferlerde ücret alınmayacak.

Yolculuk başı maliyet 40,91 TL

28 Temmuz 2023 tarihi itibariyle işçi, amortisman maliyetleri, yakıt ve elektrik harcamaları da hesaplandığında toplu taşımada biniş başı maliyetin 40,91 TL olduğu bildirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi biniş başına 27,91 TL ek ücret verecek.

Toplu Taşıma uygulaması devam ediyor

Günün belirli saatlerinde yüzde 50 indirimli ulaşım sağlayan “Halkın Aracı” uygulamasında tam biniş ücreti 6,5 TL, öğretmenler ve 60 yaş için ücret 5,76 TL, öğrenciler için ücret ise 2,50 TL oldu. Halk Araçları’na tam binişte; İlk transfer 3,26 TL, ikinci transfer 1,64 TL, indirimli biniş; İlk transfer 2,88 TL, ikinci transfer 1,44 TL olacak. Üçüncü ve sonraki devirlerde ücret alınmayacaktır.

Öğrenci fiyatlarındaki artış minimumda tutuldu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in talebi doğrultusunda öğrenci yatılı fiyatlarına yeniden sembolik düzeyde zam yapılmasına karar verildi. Buna göre öğrenciler ilk binişlerinden itibaren 120 dakika içerisinde toplu taşıma araçlarından 5 TL karşılığında yararlanacak ve transferler ücretsiz olacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

omerliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu