Haber

Borrell: Türkiye-AB ilişkileri tek yönlü bir yol değil

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell de Brüksel’de gerçekleştirilen Dışişleri Bakanları toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu. Borrell, “Bugün Türkiye konusunu ele aldık. Bu konu Avrupa Komisyonu ile birlikte hazırladığımız raporda yer alacak” dedi.

Basın toplantısında bir gazetecinin AB’nin Türkiye’den, vize serbestisi ve Gümrük Birliği’nin modernizasyonundan beklentilerinin ne olduğu sorusuna, AB-Türkiye ilişkilerinin tek taraflı bir yol olmadığını söyleyerek yanıt veren Borrell, meselenin sadece Brüksel’in Türkiye’den beklentilerinin değil, Türkiye’nin AB’den beklentilerinin de bu sürecin bir modülü olduğunu hatırlattı.

DOĞU AKDENİZ’DE KALICI STRES DÜŞÜRME ŞARTI

Her iki tarafın da Ankara ile Brüksel arasında daha güçlü bir ilişki istediğini vurgulayan Borrell, 2018’den bu yana donan bağların yeniden canlanması için Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ı ana konular olarak sıraladı. Doğu Akdeniz’de gerilimlerden arındırılmış kalıcı bir ortamın tesis edilmesinin bölgenin güvenlik ve istikrarı açısından büyük önem taşıdığını belirten Borrell, Kıbrıs meselesinin de kilit bir mesele olduğunu belirterek, sorunun Birleşmiş Milletler kararları doğrultusunda çözülmesi gerektiğini vurguladı.

‘TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER ÖNEMLİ DEĞERE SAHİPTİR’

Yüksek Temsilci, Ankara’nın da imzaladığı İnsan Hakları Sözleşmesi’nde tanımlanan temel hak ve değerlerin uygulanmasının ilişkilerin canlanması için büyük önem taşıdığını da vurguladı.

“AB’nin Türkiye ile bağ kurmasının kural olduğunu biliyoruz” diyen Borrell, Ankara ile Brüksel arasındaki farklılıkların ortadan kaldırılması ve ortak çıkarların öne çıkarılması için çaba gösterilmesi gerektiğinin farkında olduklarını ve esas amacın bu olduğunu sözlerine ekledi.

Borrell huzurunda açıklamalarda bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbbock, Mayıs ayında Türkiye’de yapılan seçimlerin ardından AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin stratejik olarak gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’yi AB’nin ‘kolay değil ama dünya çapında stratejik öneme sahip doğrudan komşusu’ olarak nitelendiren Baerbock, Türkiye’nin hukuk devleti olmaktan ve insan haklarını gözetmekten uzak olduğuna da işaret ederek, ‘saf olmadıklarını ve sıkıntılı bir dönemden geçtiği için Ankara’ya hediye verilemeyeceğini’ belirtti. (DW Türkçe)

kuyucakhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu