Ekonomi

Hamsiden sonra en bilinen balık tirsi balığıdır.

Karadeniz’de hamsi sezonunun sona ermesinin ardından vatandaşlar farklı balık çeşitlerine yönelmeye başladı. Düzce’de çeşitliliğin fazla olduğu tezgahlarda kilosu 40 liradan satılan tirsi en çok tercih edilen balık oldu.

Hamsi devrinin tamamen bittiğini söyleyen balıkçı Hülya Kılıç, “Zaman zaman palamutlar çıkabilir, tezgahımıza koyarız. Karadeniz’de hamsi tamamen bitti. Geçen hafta dedim. Hamsinin artık çok az zamanı kaldı. Bol bol yensin dedim ve şimdi Bu hafta gerçekten bitti.Diğer balık çeşitlerimizde bir sıkıntı yok.Çeşitimiz bol.Hamsi ve palamut.” “Bütün diğer balıklar hariç tezgahta. Bizim fiyatlarımıza göre iyi durumdalar” dedi.

“BALIK LEZZETLİDİR”

Tezgâhta satışa sunulan balığın lezzetli olduğunu belirten Kılıç, şöyle konuştu: “Her balığın tadı farklıdır. Kişilerin damak tadına kalmış. Hepsi çok güzel. Herkes istediği balığı seçebilir. Her balık birbirinden güzel.”dedi.

“ŞALSİ BALIK MEVCUT ÇAPININ YERİNE GEÇTİ”

Balıkçı Hülya Kılıç da hamsinin yerini tirsi balığının aldığını belirtti. “Şu anda hamsi yerine tirsi balığı diyebiliriz. Yaban mersini büyüklüğünde yağlı bir balıktır. Tadı yaban mersini balığına benzer diyebiliriz. Kılçıksız balık çeşitlerinden biridir. Herkes hamsi gibi güzel bir balık olduğunu düşünür.”sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu