Ekonomi

Türkiye’deki Enerji Nakil Hatları, Lojistik Merkezleri ve Doğal Gaz Dağıtım Tesisleri Kamulaştırma Kararı

Enerji nakil hatları, lojistik merkezleri ve doğalgaz dağıtım tesislerinin inşası için Türkiye’nin çeşitli illerindeki bazı gayrimenkullerin acilen kamulaştırılmasına karar verildi.

Cumhurbaşkanının konuya ilişkin kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Öte yandan Afyonkarahisar, Aydın, Hatay, Isparta, İzmir, Kastamonu, Mersin, Osmaniye, Sivas ve Tokat’ta enerji nakil hatlarının inşası için güzergaha düşen gayrimenkullerdeki elektrik dağıtım tesis alanları ise proje kapsamındadır. mülkiyet şekli ve hat güvenlik alanları irtifak hakkı şeklinde tesis edilmiştir. Dağıtım A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından acilen kamulaştırılacaktır.

İzmir, Trabzon, Tekirdağ, Kahramanmaraş, Düzce, Konya, Kayseri, Erzurum, Kırşehir ve Eskişehir’de lojistik merkezlerinin imalatı amacıyla söz konusu bölgelerde bulunan taşınmazlar ile enerji nakil hatları gibi altyapı tesislerinin üretimi için ihtiyaç duyulan taşınmazlar ve ulaşım yollarının bu kapsamda yapılması planlanıyor. Boru Limitler Genel Müdürlüğü ve Petrol Taşıma AŞ tarafından mülkiyet veya daimi/geçici irtifak hakkı tesis edilmek suretiyle kamulaştırılacaktır.

Malatya’nın Hekimhan ilçesine doğalgaz ulaştırılması için ihtiyaç duyulan doğalgaz dağıtım tesisini üretmek amacıyla bazı taşınmazlar Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından tapuda Hazine adına tescil edilmek üzere kamulaştırılacak.

habersavsat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu